Hoşgeldiniz  

AKP-CEMAAT HATTI!

 Hasan Gazi BAĞÇECİ | 03 Şubat 2014 | Aktüel, Bilim ve Teknoloji, Dünya, Eğitim, Ekonomi, Güncel, Köşe Yazıları, Kültür Sanat, Manşet, Röportaj, Sağlık, Siyaset, Spor, Türkiye

HASAN GAZİ KÖŞESİNDE BU FOTOYU KULLANACAĞIZ

 

Son günlerde İktidar partisi AKP ile Fethullah Gülen’in nur cemaati arasındaki çatışmalar toplumu meşgul ediyor.

Fethullah Gülen grubu zaman içinde, AP’yi, MSP’yi, ANAP’ı, REFAH’ı, MHP’yi, DSP’yi ve AKP’yi desteklediği söylenir. Ülkenin şartlarına göre aktif siyasete katılmayan Fethullah grubu, seçim arifesinde aldığı kararla bir partiye oy verirler. Kararlarını toplumda tartışmazlar. Siyasi kavgaların içine girmezler. Seçim çalışmalarına aktif destek vermezler. Dönemin şartlarına göre hareket ederler. Ancak CHP’yi desteklediğine ilişkin bir bilgim yok. Fakat son olaylar, Kemal Kılıçdaroğlu politikasının son zamanlarda cemaate yakın duruşu, önümüzdeki seçimlerde böyle bir durumun olacağına dair sinyaller veriyor.

AKP’nin iktidarı döneminde Cemaat ile AKP sıkça birlikte anılmaya başlandı. Geçmişte Nur cemaatlerine karşı sol, laik kesimin lideri Bülent Ecevit Fethullah Gülen’le görüştükten sonra farklı yorumlar yapmaya başladı.

Fethullah Gülen grubu, dershaneler, özel evler, özel yurtlar, kolejler, liseler, üniversiteler, özel hastaneler konusunda aktif faaliyet gösterdiler. 12 Eylül 80 darbesinin ardından ülke içinde sıkıştırılan Fethullah grubu, ülke dışına faaliyetlerini kaydırdı. Öğretmenlikten, ordudan atılan birçok yanlısını aktif olarak yurt dışında görevlendirdi. Bir bakıma zorunlu olarak girdikleri faaliyetler bugün önemli noktaya geldi. AKP döneminde, Fethullah Grubunun faaliyet gösterdiği her alanda, nur cemaati başarılı çalışmalar yaptı.

Ve bugün AKP ile Cemaat, dershaneler ile başlayan çatışma sonucunda, birbirlerine kılıçları çekmiş görünüyorlar. Karşılıklı atışmalar sonucunda ortaya çıkan tablo, ya çok büyütülüyor, ya da gerçekten son yirmi yılda Fethullah grubu çok güzel işler başarmış. Eğitime, yargıya, orduya, emniyet güçlerine, tıbba, özel hastanelere hâkimler. Ülkenin ekonomisinde bir hayli ilerideler. Ülke içinde ve dışında neredeyse başarı olmadıkları alan yok.

Söylenenlere bakılırsa, hükümeti düşürecek güçteler. Buna karşılık, AKP ve Amerika cemaatin ipini çekmiş.

Bütün bunların sonucunda mağdurları oynayarak oy toplayan Erdoğan ve partisi AKP’nin, gerçekleşen olaylarda, iki mağdur taraf yaratarak, topluma AKP’yi ve cemaati kabul ettirme politikasının uygulandığını düşünüyorum. Zira bu ülke halkı, kimin aleyhinde çok konuşuluyorsa ona sahip çıkma eğilimi gösteriyor. Özellikle devletin karşısına aldığı partileri, grupları, insanları baş tacı ediyor.

CHP ve sol, laik Kemalist kesim, iktidar ve cemaat ilişkisinden rahatsız iken, iktidar cemaat çatışmasında, AKP karşıtı olarak cemaate yakın durmaya başladı. Belki DSP’nin başı Bülent Ecevit gibi, CHP’nin başı Kemal Kılıçdaroğlu da cemaatten oy isteyecek.

Böyle bir durum doğarsa, cemaat CHP’den ne ister? Sorusu gündeme gelir.

Cemaat CHP’den, sol, laik Kemalist kesimin mağdur olarak lehinde konuşmalar yapmasını isteyebilir. İktidar partisi AKP’den koparamadığı avantajları, CHP’ye, sol, laik, Kemalist kesime söylettirerek, kamuoyunda mağdurluk oyununun neticesini alabilir.

Ama sonuçta seçim günü cemaatin kime oy verdiğini kimse bilmeyebilir. Bir söylenti etrafa yayılır. Yok, AKP ile cemaat barıştı, AKP’ye oy verdiler. CHP’ye oy verdiler. MHP’ye oy verdiler. Diye söylentiler çıkarılabilir.

Peki, bütün bu olayların sonucunda kim kazanacak?

Bütün bu olayların sonucunda AKP ve cemaatin kazanacağına inanıyorum.

İşin gerçeğinde, cemaatle, AKP arasındaki sürtüşmenin seçim oyunu olarak çıkarıldığına inanıyorum. Bu aşamada kılıçlar çekilmiş görünse de, arka planda çok gizli hesaplaşmaların, bölüşmelerin gerçekleştirildiğine inanıyorum. Yarın iktidar tarafı ile cemaat tarafı, ülke çıkarları için aramızdaki sorunları askıya aldık diyebilir. Anlı şanlı bir barış ilan ederek, küskünlükleri, kırgınlıkları arkada bıraktık diyebilir. Siyaset bu, siyasetin S’si gibi kıvrılmayacak politika, politikacı, yandaş, taraftar yoktur.

Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

© 2012 Adana Medya Vizyon Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.